Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Aalborghus Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Naturgeografi B
|
|
Lærer(e)
|
Kim Krog Larsen
|
|
Hold
|
2025 Ng/1 (3 Ng/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Hvorfor sulter de på Afrikas horn?
Formål: Vi skal arbejde med Afrika og de problemer der er på kontinentet. Primært de naturgeografiske årsager såsom nedbør/tørke jordbundsforhold, infrastruktur, men også lidt omkring de samfundsfaglige herunder demografi. Eleverne skal arbejde med kort og have en forståelse for at forskellighederne på kontinentet.
Forsøg, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
Eksamensøvelse: El Nino
Eksamensøvelse: Nedsivning af vand gennem jordprøver
Forløbet dækker følgende kernestofområder:
Klima og vejrs betydning for menneskets livsvilkår:
Det globale vindsystem, havstrømme og klimasystemet herunder klimazoner og plantebælter
Klimaets betydning for produktion og menneskers grundlæggende livsvilkår
Klimaændringer i forskellig tidsskala og samfundsudviklingens klimapåvirkning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensøvelse El Nino
|
22-08-2025
|
|
Eksamensøvel. Nedsivning af vand gennem jordprøver
|
05-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Hvordan sikrer vi de nordjyske kyster?
I dette forløb skal eleverne opnå en grundlæggende forståelse af dynamikken i kystzonen og opnå tilstrækkelig viden omkring erosion, transport og aflejring af sedimenter. Vi arbejder også med menneskets påvirkning af kysterne og kysternes dynamiks påvirkning af mennesket.
Forsøg, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Parabelklit-forsøg
- Ekskursion med tilhørende øvelser
- Sigte-analyse
Forløbet dækker følgende kernestofområder:
Landskabernes udviklingsprocesser og udviklingshistorie i lyset af aktuelle ressource- og miljøforhold
– landskabernes dannelse og udvikling (med særligt fokus på kyster og klitter)
Udgangspunktet for dette forløb er en ekskursion til Vestkysten og Skagen Odde. Vi skal besøge og lave undersøgelser ved Rubjerg Knude, Lønstrup og Råbjerg Mile.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journal: Forsøg Parabel-klit
|
06-10-2025
|
|
Ekskursionsrapport
|
07-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
For. 3: Hvordan sikres mod geologiske katastrofer?
Vi skal i dette forløbe arbejde med forskellige typer naturkatastrofer herunder tsunamier, vulkaner og jordskælv mm. Heri ses på kendetegn og placering af forskellige vulkaner, kendetegn ved forskellige typer af lava og udbrudsmønstre. Der tages udgangspunkt i de oplysninger eleverne selv søger sig frem til om vulkanudbruddet og derudfra ses på den teori det er nødvendigt at kende for at forstå processerne bag det kraftfulde vulkanudbrud; herunder supervulkaner og hvilke særlige kendetegn der er hos disse. Der ses på aktuelle data fra vulkaner og mindre forsøg til at illustrere teorien.
Forsøg, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Bjergartsbestemmelse
- Vulkanisme og lavas viskositet
- Tsunami-bølgers hastighed
- Hunga Tonga (lille projekt - anden empiri)
Dokumentar: ”Farlig mission - Johanne på vulkaner”
Kernestof:
Jordens geologiske processer
̶ Jordens udvikling i et langt tidsperspektiv, herunder den pladetektoniske model
̶ Jordskælv og vulkaner samt disses betydning for mennesker forskellige steder på Jorden
-- Geologiske processer og menneskers anvendelse af ressourcer herunder bjergarters kredsløb og stofstrømme
̶ Natur- og menneskeskabte landskabers dannelse og deres betydning for menneskelivet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Hvorfor forsvinder regnskoven?
Forløbet om verdens regnskove ser på de problematikker der er forbundet med de massive fældninger og afbrændinger der ses i verden; lokale og i en større klima-sammenhæng. Der arbejdes med; regnskovens kendetegn (klima- plantebælte, nedbør (internt vandkredsløb), placering, lufttryk), årsager til fældningerne og skovbrandene, bæredygtighed i udnyttelsen; økoturisme og erhverv – minedrift og olieindvinding, jordbundsprocesser og erosion. Der ses på bæredygtighed som begreb og og mulighederne for bæredygtighed i fældningstyperne. I forløbet er en ekskursion med fokus på de forskelle der er på dansk skov og tropisk regnskov, og dertil er indlagt feltarbejde i Rold skov og Randers Regnskov. Målinger af temperatur og luftfugtighed og efterfølgende udregninger af dugpunkt er en del deraf.
Forsøg, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Brasiliens regnskove (Google Earth undersøgelse)
- Dansk skov vs. Randers Regnskov (dokument Randers)(feltarbejde)
- Jordbundsprocesser (eksperimentelt)
Kernestof:
- Det globale vindsystem, havstrømme og klimasystemet herunder klimazoner og plantebælter
- Vandets kredsløb herunder grundvandsdannelse samt udnyttelse af vandressourcer
- Klimaets betydning for produktion og menneskers grundlæggende livsvilkår
- Natur- og menneskeskabte landskabers dannelse og deres betydning for menneskelivet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Randers regnskov
|
29-01-2026
|
|
Eksamensøvelse Jordbundsprocesser
|
06-02-2026
|
|
Rondonia
|
25-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Hvorfor forsvinder isen?
Det overordnede formål er at skabe en grundlæggende forståelse af klimatiske faktorer og begreber. Eleverne skal opnå en forståelse af jordens komplekse klimasystem (med alle dets feedback-mekanismer) og blive i stand til at anvende forskellige begreber indenfor klimatologien. Endvidere skal eleverne kunne redegøre for klimaforandringerne med særligt fokus på Arktis og Antarktisk - både årsager og konsekvenser.
Forsøg, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
Isens udbredelse (empiri)
Isen smelter (journal)
Ice Frontiers (empiri)
Kernestof
Klima og vejrs betydning for menneskets livsvilkår
̶ Det globale vindsystem, havstrømme og klimasystemet herunder klimazoner og plantebælter
̶ Klimaets betydning for produktion og menneskers grundlæggende livsvilkår
̶ Klimaændringer i forskellig tidsskala og samfundsudviklingens klimapåvirknin
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensøvelse :Havstrømme
|
27-02-2026
|
|
Eksamensøvelse Isen smelter
|
06-03-2026
|
|
Ice Frontiers
|
13-03-2026
|
|
Antarktis
|
01-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Hvordan bliver vores byer bæredygtige?
Udgangspunkt for dette forløb er den generelle vejr- og klimateori eleverne opbyggede på C-niveau (dugpunkt, nedbørsdannelse, lufttryk) og herudfra arbejdemed begrebet ”urbanisering” og ”urban heat island”. Forløbet indeholder et feltarbejde, hvor forskellige steder i Aalborg undersøges med henblik på at finde ud af, om der her er tale om en urban heat island. Der arbejdes også med betydningen af vand i byrummet, herunder vandets kredsløb, samt forsøg med opvarmning af vand og sand. Bæredygtighed i byrummet indarbejdes og der ses på FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling, energiforbrug i byerne samt byers tilpasning til klimaforandringer.
Forsøg, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
Byens klima og klimaforandringer (Feltarbejde/rapport)
Konvektion - urban heat island (Journal)
Kernestof:
- Det globale vindsystem, havstrømme og klimasystemet herunder klimazoner og plantebælter
- Klimaets betydning for produktion og menneskers grundlæggende livsvilkår
- Regionale og globale mønstre i levevilkår, produktion, ressourceforbrug og emissioner, herunder planlægning og regulering
- Teknologiudvikling under forskellige natur- og samfundsforhold, herunder teknologiernes betydning for de menneskeskabte stofstrømme og menneskers levevilkår
- FNs Verdensmål for bæredygtig udvikling.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Urbant Heat
|
10-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/290/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71824601926",
"T": "/lectio/290/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71824601926",
"H": "/lectio/290/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71824601926"
}